Description
VarPlus Can HDuty capacitors are a reliable and flexible solution for power factor correction under stringent operating conditions. They are particularly suited for networks with higher voltage disturbances or a few non-linear loads, with increased rated current to handle harmonic circulation. Fastening is ensured via a ClampTite terminal. This capacitor meets IEC 60831-1 and IEC 60831-2 standards, ensuring durability and high performance in industrial and commercial applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| Range | PowerLogic |
| Product or Component Type | Heavy duty capacitor |
| Product Name | PowerLogic PFC Capacitor |
| Rated Output Power | 20.8/25 kVar |
| Rated Voltage | 400 V AC |
| Rated Current Voltage Used | 380 V AC |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Series Name | HDuty |
| Height | 190 mm |
| Width | 190 mm |
| Depth / Length | 315 mm |
| Weight | 2.5 kg |







There are no reviews yet.