Description
This VarSet family capacitor bank delivers up to 225 kVar of reactive power and operates in automatic mode using the VarplusLogic power factor controller. It is designed for integration with EcoStruxure Power systems and supports Modbus communication (RS485) for smart monitoring and digital energy management.
Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Range | PowerLogic |
| Product Family | VarSet |
| Product Type | Capacitor Bank |
| Operating Mode | Automatic |
| Reactive Power Rating | 225 kVar |
| Network Voltage | 400 V AC / 415 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Communication | Modbus (RS485) |
| Standards | IEC 61921, IEC 61439-1, IEC 61439-2, IEC 831 Parts 1 & 2 |
| Mounting | Floor-standing |
| Enclosure Rating | IP31 (Optional IP54) |
| Height | 1100 mm |
| Width | 800 mm |
| Depth | 400 mm |
| Weight | 106.0 kg |







There are no reviews yet.